Categorized under: Finansai

Zigurds Vaikulis: eksportas dėl bendro augimo, ten buvo didelis skaičius “ištraukė” grūdai

Patikslinti BVP duomenys rodo, kad Lietuvos ekonomika 2012th Per pastarąjį ketvirtį padidėjo 5,1%, o bendras BVP padidėjo 5,6%. Ketvirtį BVP augimas buvo sklandė aplink gana stabili visus metus, todėl trejus metus iš eilės Lietuvos ekonomika esant maždaug 1% dydžio ketvirtį toliau tolti nuo žemiausio taško krizės. Kaip rezultatas, realios kainos Lietuvos ekonomika atsigavo pusę nominalių kainų dabar beveik visi iš krizės šilumos prarandama.

Pernai Lietuvos ekonomika kaip visuma neabejotinai buvo labai sėkmingas – juk ne kasdien net sugeba tapti sparčiausiai auganti ekonomika Europos Sąjungoje. Be to, išlaikyti aukštus augimo tempus ne tik santykinis, bet ir absoliutus.

Eurozona pernai neatnešė staigmenų. Kaip galima tikėtis, kad uždarymo nuosmukis, ir gamybos, mažmeninės prekybos augimo tempu visą 2012th metų išlaikė neigiamą teritoriją, su polinkiu pabloginti iš mėnesio į mėnesį. Savo ruožtu, kiekvienas iš šių dviejų Latvijos ekonomikai, labai svarbu, kad pramonė ir toliau auga norma beveik 10% per metus. Lietuvos prekyba eksportas toliau sparčiai augo apie 15-20% per metus. Kažkas, kad mes, tiesą sakant, mes laukėme, kad mūsų prognozės padarė prieš metus apie Lietuvos ekonomikos augimo 2012th buvo įrodyta, švelniai tariant, nėra pakankamai optimistiškai.

Lietuvos ekonomikos augimas Europoje dažnai atjungiamas nuo vykstančių nuosmukio procesus ypač pastebima pradėjo plisti 2012th antroje pusėje. Tai nėra sunku suformuluoti gana tikėtinas paaiškinimas Lietuvos ekonomikos sėkmės istoriją. Pavyzdžiui, skaidrių į recesijos euro zonos pakankamai laiko buvo lėtai ir švelniai Lietuvos eksportuotojų laiko prisitaikyti ir pakeisti. Skirtingas valstybės išlaidų dinamika – o euro zona ir toliau darbo pagal konsolidacijos apimtys, kad būtų galima atsižvelgti į priešingą veiksmą – “dekonsolidācijas” – kryptis, pavyzdžiui, mažinant PVM.

O kai visa tai tiesa yra. Tačiau parokoties giliau į kai kurių sektorių duomenys, galima rasti daug nuobodus ir labiau apčiuopiamų paaiškinimus. Pavyzdžiui, gaminant tik vienas iš pagrindinių sektorių 2012th Antrąjį pusmetį ir toliau tvari dviženklį augimą (30-40% per metus), metalo pramonę. Likusios subsektoriai svarbios augimo tempas buvo beveik išnykusi. Mažmeninės prekybos izlēcējs buvo tarsi kompiuterio ir telefono pardavimo (metinis augimas 2012 m. 60-70%). Eksportas metus, pasibaigusius bendras augimas vis dar didelis skaičius “ištraukė” grūdai, kurių eksporto tiesiog sprogo, dėka gerų derlių ir didelės kainos. Latvija yra palyginti maža ekonomika, o visuminė skaitmeninė priklausomumas nuo keleto konkrečių įvykių, mes nieko naujo. Tačiau šį kartą apie “koncentracija” augimas, mano nuomone, buvo per daug, kad fonas kurį laiką didėja pavojus, kad konkrečių klausimų ir renginių išnykimas, statistiniai duomenys gali pradėti nuvilti.

Gamybos sulėtėjimo sausio 0%, taip pat mažmeninės sulėtėjimo gali būti pirmasis ženklas, kad ekonomikos “vijimosi” procesas tempas jau prasidėjo. Nenutiks, nebent stebuklas, tai tikėtina, kad pirmąjį ketvirtį Lietuvos BVP augimas gali sabremzēties maždaug 2,0-2,5%. Toks scenarijus mes tikėjosi, kad visą 2013th metinis BVP prognozė, kurioms, remiantis mes tikimės, kad Lietuvos BVP augimas sieks 2,5%.