Categorized under: Finansai

Lenkijos premjeras keičia mintis ir paremti referendumą dėl euro įvedimo

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas palaiko turintis dėl Lenkijoje euro įvedimo referendumą, nepaisant to, kad yra didelė visuomenės žalesni ir noras likti savo valiutos zloto, praneša agentūra “Reuters”.

Kas yra pagal Lenkijos konstituciją, valstybės centrinis bankas atsako už valiutą. Taip pat Konstitucijoje nustatyta, kad tik zlotas gali būti Lenkijos nacionalinė valiuta. Norėdami pakeisti konstituciją, du trečdaliai parlamentarų paramą. Tuskas liberalų partija “Pilietinė platforma” Lenkija yra nedidelė dauguma parlamente, o toks pokytis turėtų opozicijos balsavo prieš euro neigiamas požiūris.

Euro įvedimas buvo pagrindinis tikslas Tusku, nes jis tapo premjeras pirmą kartą 2007, jis taip pat sakė, kad buvimas su viena vietine valiuta reikštų likti periferiją.

Tuskas ketina pasiekti keistis – opozicija sutiktų konstitucinius pakeitimus, o Tuskas mainais už paramą referendumo. Konstitucijoje parašyta, kad Lenkija gali prisijungti prie euro zonos, kai referendumą.

Euroskeptikas opozicinė partija “pis” atstovai stebėjosi tuo Tuska veiksmus, nurodydama, kad premjeras ne kartą buvo vadinamas neįmanoma išeitis.

Dabartiniai tyrimai rodo, kad didžioji dauguma – pagal užsienio žiniasklaidą, 62% – nuo 38 mln šalies referendume balsuoti “ne”. Be to, “Reuters” rašo, kad Kipro įstojimas į skolos krizę keliose euro zonos šalyse priešintis buvęs komunistas Lenkijos prisijungimas prie euro klubą.

Lenkijos premjeras jau minėjo, kad dėl tikslaus laiko pradėti kalbėti po 2015 metų, tačiau ekspertai prognozuoja, kad Lenkija prisijungtų sparčiausiai 2019.

Iki šiol, Lenkija ne kartą atidėti savo planus nustatytų tiksliau laikotarpį.

Iš buvusių komunistinių režimų šalių jau prisijungė prie euro Slovakijoje, Slovėnijoje ir Estijoje. Latvija rengiasi prisijungti prie 2014 m sausio 1 d. Lietuva kaip sparčiausiai metų prognozėje 2015 m. Bet Čekijos Respublika neplanuoja prisijungti ateinančiais metais.